Links 10/28/14

Links for you. Science:

Barnacle goose freefall
Ebola Has Come to New York. Here Are 6 Reasons Not to Freak Out, According to an Expert
US midterm elections offer little hope for science: November vote is unlikely to break a political stalemate that has squeezed research funding.
As Ebola Spreads, So Have Several Fallacies
Scrapping Prepublication Peer Review.

Other:

Menino breaks off cancer treatment, seeks palliative care
Plutocrats Against Democracy
Real-time tracking comes to the Green Line
Where the Tea Party Rules (the self-destructiveness is galling, though the gerrymandering doesn’t help either)
Pro Big Corporate IRS: Agency Guts Whistleblower Program, Leaves Billions on the Table
The Science Of The Common Core: Experts Weigh In On Its Developmental Appropriateness
Google Hearts TFA in Worst Way
The War Nerd: How do you deal with wannabe jihadis? An upgrade to business class
Teacher tenure: Wrong target
Academic promotions should consider social media
The Hemingwrite
Matt Yglesias Entirely Misunderstands Why the Book Publishing Industry Exists

This entry was posted in Lotsa Links. Bookmark the permalink.

3 Responses to Links 10/28/14

 1. kaleberg says:

  The Hemingwrite is yet another example of what I call the Technological Divergence. The Technological Convergence revolved around the personal computer and the realization that text, images, audio, and video were all just a bunch of bits. One general purpose machine could handle all of them.
  Now that computers are cheap enough and manufacturing costs have been falling, people are starting to recognize the virtues of dedicated devices. That’s why I think we’ll see more special purpose devices like computers for watching video, reading books, taking pictures and, yes, writing books.
  If nothing else, the Hemingwrite probably has a keyboard with detectable “breakthrough” so you can tell if you’ve actually hit a key. My big question is whether it has a liquor flask built in.

 2. Bayesian Bouffant, FCD says:

  Ancient viruses regenerated from 700-year-old frozen reindeer poop

  “We were able to recover and characterize two viruses in replicated experiments performed in two different laboratories: a small circular DNA viral genome (ancient caribou feces associated virus, or aCFV) and a partial RNA viral genome (Ancient Northwest Territories cripavirus, or aNCV).”

 3. istif makinesiLifturk Firmamız Hakkında
  Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları sektöründe hizmet vermek üzere kurulan firmamız, kurucuların meslek ve bilgi alanları nedeniyle ağırlıklı olarak Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları, Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Tuzla ve İmes sanayi bölgelerinde kurulmuştur.akülü transpalet

  KURULUŞ AMACIMIZ
  Ülke çapında kaldırma ve Taşıma Ekipmanları,Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe öncü olmak ve liderliği hergün daha da büyüyen bir organizasyonla sürdürmek, Siz müşterilerimizin ihtiyaçlarını, geniş ürün yelpazesine sahip stoklarımızla karşılamak , Fiyat uygunluğu ve dürüst çalışmayı kendisine ilke edinmiş olan firmamız, bölge bayisi olduğumuz, dünya çapındakendini kanıtlamış markaların sanayinin önde gelen firmaları tarafından tercih edilen üstün nitelikli, kaliteli ve sertifikalı ürünlerini tecrübeli personelimiz ile tarafınıza en hızlı şekilde ulaştırılmasında tüm enerjimiz ile çalışmaktır.halatlı vinç
  KALİTE POLİTİKAMIZ
  Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları,Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe müşterilerimizle uluslararası kabul görmüş standartlarda en iyi hizmeti sunarak lider firma olmak, tüm çalışan- larımızla sürekli kalite kavramını çevreci bir anlayış içinde tatbik etmek şirketimizin politikasıdır.

Comments are closed.