This Is What a Real ‘Sharing Economy’ Looks Like

From Boston’s North End (boldface mine):

Have you ever circled around the North End neighborhood looking for a parking spot? Ever have your car towed due to street cleaning? A new App designed by a North End resident aims to help neighbors find parking and avoid getting their car towed.

Coming home from long days in the office and circling the neighborhood for a parking spot for over 30 minutes was not something that Alex Shvartz enjoyed….

Using his personal funds and seeking outside help for development, “ParkWise North End” was born … an app to help North End residents park on the tight neighborhood streets, while also keeping tabs on street cleaning and event restrictions…

Unlike another app, Haystack, that was recently banned, you cannot sell or hold your spot. “I believe it is not fair or legal. It’s first come first served. The most you can get is a thank you and a smile from your neighbor,” says Shvartz. “Which I believe worth the hassle of pressing one button.”

Even if it weren’t free, helping people use a common resource, without the users profiting from it, should be what the sharing economy is about, not privatizing public goods.

This entry was posted in Bidness, Boston. Bookmark the permalink.

1 Response to This Is What a Real ‘Sharing Economy’ Looks Like

 1. lifturk says:

  Lifturk Firmamız Hakkında
  Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları sektöründe hizmet vermek üzere kurulan firmamız, kurucuların meslek ve bilgi alanları nedeniyle ağırlıklı olarak Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları, Çelik Halat, Zincir ve Deniz sektöründe siz değerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Tuzla ve İmes sanayi bölgelerinde kurulmuştur.

  KURULUŞ AMACIMIZ
  Ülke çapında kaldırma ve Taşıma Ekipmanları,Çelik Halat, manuel istif makinasıZincir ve Deniz sektöründe öncü olmak ve liderliği hergün daha da büyüyen bir organizasyonla sürdürmek, Siz müşterilerimizin ihtiyaçlarını, geniş ürün yelpazesine sahip stoklarımızla karşılamak , Fiyat uygunluğu ve dürüst çalışmayı kendisine ilke edinmiş olan firmamız, bölge bayisi olduğumuz, dünya çapındakendini kanıtlamış markaların sanayinin önde gelen firmaları tarafından tercih edilen üstün nitelikli, kaliteli ve sertifikalı ürünlerini tecrübeli personelimiz ile tarafınıza en hızlı şekilde ulaştırılmasında tüm enerjimiz ile çalışmaktır.
  KALİTE POLİTİKAMIZ
  Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları,Çelik Halat, elektrikli zincirli caraskalZincir ve Deniz sektöründe müşterilerimizle uluslararası kabul görmüş standartlarda en iyi hizmeti sunarak lider firma olmak, tüm çalışan- larımızla sürekli kalite kavramını çevreci bir anlayış içinde tatbik etmek şirketimizin politikasıdır.

Comments are closed.